PRODÜKSİYON NEDİR?

Image
  • 17/02/2022

PRODÜKSİYON NEDİR?

Prodüksiyon şirketleri pek çok açıdan hizmet sektöründe faaliyet gösteren diğer firmalara benzerler. Proje bazlı veya yıllık anlaşmalarla çeşitli firma veya kuruluşların tanıtım filmi, fotoğraf, web hizmetleri, imaj ve metin, müzik, imaj gibi ihtiyaçlarını karşılarlar. Çoğu zaman saydığımız tüm bu medya ürünü çeşitlerinin hemen hepsi çoğu zaman tanıtım, pazarlama ve reklam için yapılır.

Özellikle televizyon kanalları ise, daha çok izleyici çekerek firmalardan daha fazla oranda reklam alabilmek için (daha doğrusu popüler reklam kuşakları meydana getirmek için) yapım şirketleriyle anlaşıp televizyon programları, dizi veya filmlerin yapımında rol oynayabilirler.

Temel olarak Youtube ve bir televizyon kanalı prensipte aynı şeyi yaparlar; firmaların ürün reklamlarını yayınlayabilmeleri için bir tür “reklam mecrası” üretirler ve bu sayede medya eko – sisteminde hayatta kalırlar. Bu amaçla müzik prodüksiyon programları kullanılarak müzik ya da video prodüksiyon işlemleri yapılabilmektedir.

SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Prodüksiyon Nedir?

    Kelime anlamı olarak “üretim” yani “production” anlamına gelen prodüksiyon genellikle sinema filmi, televizyon programı, gösteri yapımı için kullanılan bir terimdir. Günümüzde reklam filmleri, video içerikler, fotoğraf çekimleri gibi medya organları için gerçekleştirilen eylemler için de “yapım” yani “prodüksiyon” ifadesi kullanılmaktadır.

  • Video Prodüksiyon Nedir?

    Sinema tabiri ile saniyede 24 kareden oluşan görüntülerin bir araya gelmesini sağlayan bir ekibe bir topluluğa denir. Günümüzde video prodüksiyon şirketlerini bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

  • Video Ajansı Nedir? Video prodüksiyon ajanSları kimlere denir?

    Aslında kısacası video ajansı firmaların hareketli görsel ihtiyaçlarını gidebildikleri yere denir. Firmanın uzun süreli (sözleşmeli olarak) bütün video içeriklerini üretir.