POST PRODÜKSİYON NEDİR?

Image
 • 16/02/2022

POST PRODÜKSİYON NEDİR?

En gelişmiş efektlerin ve teknolojinin sistematik bir şekilde kullanıldığı aşamalardan biri de post prodüksiyon olmaktadır. Gerekli tüm çalışmaların tamamlanmış ve çekiminin bitmiş olduğu bu aşamada videonun ses ve müzik ayarları, görsellerin hazırlanması, kurgunun yapılması gibi durumlar tamamen bu bölüm içerisinde yapılmaktadır.

Post prodüksiyon hizmeti veren firmamız bu işlemi profesyonel ekip ve ekipmanlar aracılığı ile doğru bir şekilde gerçekleştirmektedir. Çekilen videolar yine aynı amaç doğrultusunda aynı kalite esasına göre planlı bir şekilde tasarlanmaktadır.

POST PRODÜKSİYON HİZMETİ

Günümüzde post prodüksiyon hizmeti veren firmamız dışında pek çok firma yer almaktadır. Hayyam Medya olarak verdiğimiz hizmet ve hizmet kalitesine bağlı olarak belli bir ücret politikası belirlemekteyiz. Bunun yanı sıra bazı unsurlar ücret belirleme hususunda doğrudan etkili olmaktadır.

 • Hizmet gerçekleştirme aşamasında ekipte çalışacak olan kişi sayısı ücret esasında belirleyicidir.
 • Hangi ekipmanlarla ve hangi kalitede ekipmanlarla çalışıldığı hizmet ücretini doğrudan etkilemektedir.
 • Video içerisindeki görseller, görsellerin kullanılışı da diğer fiyat belirleyen esaslardan bazılarıdır. Bunun yanında yapımcıların istediği ekstra taleplerde verilen hizmetin ücretine yansımaktadır.

Post prodüksiyon hizmetlerine dair daha detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Post Prodüksiyon firma seçimi yaparken firmanın geçmişi, tecrübesi, profesyonel olup olmaması, hangi ekipmanlarla çalıştığı gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Prodüksiyon Şirketlerinin Yaptığı İşler Nelerdir?

  Prodüksiyon Şirketlerinin Yaptığı İşler Hayyam Medya prodüksiyon hizmeti dışında farklı alanlarda da hizmet sağlamaktadır. Bu alanlar video montajı, kurgulanması, efektlerin ve görsellerin hazırlanması gibi hizmetlere aracılık sağlamaktadır. Bunun yanında tanıtım filminin hazırlanması, ses ve müzik gibi çeşitli ihtiyaçlara yönelik de faaliyet yürütmektedirler.

  Post prodüksiyon hizmeti veren firmamız daha çok reklam filmi, tanıtım filmi televizyon programları gibi ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmaktadır. Çekimlerin profesyonel olması kullanılacak ekipmanların kalitesine bağlı olarak da değişmektedir.

  Şirketler çekim sonrasında;

  • Videoların düzenlenmesi,
  • Ses ve montaj işlemlerinin tamamlanması,
  • Videoya uygun müziklerin video akışına göre ayarlanması,
  • Görsel efektlerin kurgulanarak doğru bir şekilde video içerisinde uygulanması,
  • Video içerisinde renklendirme yapılarak videoda anlatılmak istenen ifade gerektiği gibi yansıtılmaktadır.

 • Post Prodüksiyon Şefi Görevi Nedir?

  Şef olarak prodüksiyon şirketi içerisinde faaliyet gösterenler video çekiminin tamamlanmasının ardından yerine getirmesi gereken görevleri şirketin bütçesi doğrultusunda uygulamakla sorumludur. Verilen hizmetle alakalı yönetim kendilerinde olsa da bazı durumlarda yönetmenlerle iletişim halinde olabilmektedirler.

  Şeflerin burada en önemli görevlerinden biri üretime dair bütçeyi kontrol altına alarak denetimini sağlamaktır. Bunun yanında kendi fonlarının farklı departmanlar tarafından kullanımını engellemek de yine post prodüksiyon şeflerinin görevleri arasında yer almaktadır.

  Videonun son aşaması olan bu prodüksiyon aşaması oldukça masraflı olan bir işlemdir. Videonun uygun hale getirilmesi için her bir kalem farklı bir ücret olarak yansımaktadır. Bu kadar yoğun bir harcamanın yapıldığı şirkette şeflerin görevi bütçe kalemini elinde tutarak planlamayı kontrol altında tutmaktır.

  Şefler burada zaman yönetimini en etkili bir şekilde kullanmakla sorumludurlar. Bu nedenle bu iki kavramı prodüksiyon şefi tanımlamasının içerisinde görmek mümkündür. Yürütülen faaliyet içerisinde hataya mahal vermemek adına editör ve yönetmenlerle sürekli bir araya gelerek iletişim halinde olurlar.